Hakkımda

Şirin Şinikçi Kimdir?

1981 Ankara doğumluyum. İlk orta ve lise eğitimimi Ankara’da, lisans eğitimimi ise 2003 yılında Fırat Üniversitesi Sosyoloji bölümünde  tamamladım. 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu Rehber Öğretmenlik sertifika programını tamamladım.  Final Dergisi Dershanesinde ki görevimde  stajerliğimin kalkmasıyla birlikte Ankara’daki yaşamıma geri dönerek, sırasıyla Yükselen Koleji, TED Polatlı Koleji ve Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Okulları gibi Ankara’nın en iyi özel okullarında PDR uzmanı (Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen) olarak görev yaptım. 2015 yılında Ankara Ufuk Üniversitesi’nde Psikoloji master eğitimimi Gelişimsel Sosyal Psikoloji alanında ‘Ebeveyn Tutumlarının Çocuk Kaygısına Olan Etkisi’ isimli projeyle tamamlayarak psikoloji bilim uzmanı oldum. 2011 – 2013 yılları arasında Pozitif Psikoterapi Derneği’nde Pozitif Psikoterapi temel ve master eğitim programlarına katıldım. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Aile Danışmanlığı sertifika programını tamamlayıp, Aile Danışmanı ünvanını aldım. 2012 – 2014 yılları arasında Türk Eğitim Derneğinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmenlik üst komisyonunda görev yaptım. Çalıştığım kurumlar başta olmak üzere birçok farklı kurumda ailelere ve kurum çalışanlarına yönelik sayısız seminerler verdim. 2012 yılında Polatlı İlçe halkına yönelik olarak Ana – Baba Okulu isimli sosyal sorumluluk projesini yürüttüm. 2015 yılında Osmangazi Üniversitesi 1. Türk Dünyası Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kurultayı’nda sunulmuş ‘Barbie Bebeklerin Çocukların Sosyo – Duygusal Gelişimlerine Etkisi’ isimli ulusal ve uluslararası alanda yayınlanmış akademik çalışmam mevcuttur. 2021 Eylül ayından itibaren ise Atılım Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin eğitmenleri arasında yer almaktayım.

Çalışmalarımdan dolayı başta Türk Eğitim Derneği’nden olmak üzere teşekkür belgelerine sahibim. Birçok radyo ve TV programında, seminer ve kongrelerde  uzman konuk olarak yer aldım. Türk Psikologlar Derneği üyesiyim. Hobilerim arasında sokak / durum fotoğrafçılığı ve oyuncak bebek koleksiyonculuğu yer almaktadır.

2017 Eylül ayında eğitim sektöründeki uzmanlık kariyerimi  noktalayarak serbest çalışmaya başladım. 14 yıl boyunca eğitim sektöründe elde etmiş olduğum bilgi, tecrübe ve gözlemlerimi bu süre zarfında almış olduğum çeşitli uzmanlık eğitimleriyle birleştirerek başta  çocuk, ergen ve ailere yönelik olmak üzere bireysel danışmanlıklar vermekte, ebeveyenlere ve eğitimcilere yönelik seminerler düzenlemekte, meslektaşlarıma yönelik ise uzmanlık eğitimleri açmaktayım.   2021 eylül ayı ile birlikte ise toplamda mesleki tecrübemde 18. yılını doldurmuş olmakla birlikte, sağlığım el verdiği sürece daha nice çocuk, ergen ve ailelerin yaşamına zevkle, hevesle ve meslek aşkıyla dokunacağım.

'Bir yerde yaşam varsa orda umut vardır.'

Marcus Tullius Cicero